O nás


O nás   Príprava   Čím žijeme   Galéria   Podporte nás   Kontakt   2%

VIDES je medzinárodná misijná organizácia, vznikla 30. 11. 1987 v Taliansku na podnet mladých a Inštitútu FMA. Zakladateľkou je Maria Grazia Caputo FMA. VIDES pôsobí v 15 krajinách Európy, 8 krajinách Ázie, 2 Afriky, 10 Severnej a v 5 krajinách Južnej Ameriky. Dielo funguje cez miestne skupiny v spolupráci s centrom v Ríme.

Na Slovensku bol VIDES založený 12. októbra 2003 ako súčasť Laury. Zodpovedá zaň je Elena Caunerová FMA.

 

Počas leta 2016 dobrovoľníci spolu so sestrami saleziánkami pôsobili na Ukrajine (Chudľovo, Verbivka, Novosilka, Dubno, Ľvov, Vynnyky), v Rumunsku (Alesd), v Albánsku (Tale) a na Slovensku (Luník IX, Orechov dvor, Klokočina, Rožňava, Boľkovce, Kokava nad Rimavicou, Dolná Strehová). Jedna dobrovoľníčka absolvovala ročnú misiu začínajúcu 3 mesiacmi v Albánsku a potom v Liverpoole.

VIDESáci v minulosti pôsobili aj v slovenskom Sobotišti, Hriňovej, Plaveckom Štvrtku a v zahraničí - v Juhoafrickej republike, Angole, Mexiku a na Filipínach.

 

Skratka VIDES znamená:

Volontariato – mládežnícke dobrovoľníctvo. Prichádza k mladým s návrhom „darovať trochu času“ z vlastného života pre službu druhým.

Internazionale – medzinárodné. Jednotlivý členovia aj skupiny pochádzajú z rôznych krajín a tiež smerujú do rôznych kútov sveta.

Donna – žena. Dievča, matka, vychovávateľka a neraz aj živiteľka rodiny stojí v centre pozornosti, lebo je často diskriminovaná, týraná, zaznávaná, nepovšimnutá, využívaná, zneužívaná.

Educazione – výchova. Proces výchovy mladých v saleziánskom štýle prostredníctvom dobrovoľníctva a služby.

Sviluppo – rozvoj, rast. Buduje sa prostredníctvom solidárnosti, ktorá sa stáva životným štýlom každého dobrovoľníka.