Ako na zemi, tak aj v....

Ako na zemi, tak aj v....

Všetkým veľmi dobre známy obraz boháča a Lazára. V úvode by sme všetci chceli byť boháčmi a v polovici úryvku už oveľa radšej Lazármi. Čo je však podstatnejšie, aká je naša priorita – mať sa blažene na zemi alebo v nebi? Ako sa na to pozeráme? Niektorí by sa mohli ohradiť, že toto je škatuľkovanie – si chudobný = si dobrý a si bohatý = zlý. Pozor na unáhlené závery.

Evanjelium: Lk 16, 19-31

 

Zamyslenie: Evanjelium nám ukazuje krátkozrakosť boháča, ako žil len sám pre seba, nevšímal si okolie, potreby druhých, nedelil sa ani v nadbytku a ešte sa tým chvastal, nič z toho neľutoval. Ukazuje aj chorého žobráka, ktorý túži aspoň po úteche, po omrvinke, vidíme jeho pokoru, skromnosť, odovzdanosť do Božích rúk. Postoj a charakterové vlastnosti našich aktérov rozhodli o tom, ktorý pôjde do neba a ktorý do pekla. Podobenstvo dáva impulz na premýšľanie – celý život ignorujeme, že existuje život po smrti, že je tu niečo viac alebo to aj vieme, a predsa... Žijeme tak, že zajtra môže byť náš posledný deň? Počíta sa to, čo sme spravili a akí sme boli do tohto momentu.

 

Plug and Pray: Pane, uzdrav moju pýchu. Daj mi srdce vnímavé na potreby iných. Daj, aby som svojím životom podľa Tvojho Slova kráčal a prišiel až do cieľa – nebeského kráľovstva.

 

V akcii: Cítiš, že je treba zmeniť niečo v Tvojom srdci? Chceš začať odznova? Nový deň =  nová šanca. Dnes zájdi na spoveď a pozri sa úprimne do svojho srdca. Pôst je príležitosť nastaviť si zrkadlo a začať odznova. Pán je s Tebou, Jeho náruč je pripravená, čaká, kým prídeš.

 

Bonus: Aké skutky milosrdenstva môžeme robiť – Minútka s pápežom Františkom

 

 

 

 

Paula

21.03.2019 00:15