Boh, ktorý vidí v skrytosti

Boh, ktorý vidí v skrytosti

Aké ťažké je občas prijať, že sme urobili niečo dobré pre blížneho a on si to ani nevšimol alebo to zobral ako niečo úplne samozrejmé, čo nestojí za zvláštne poďakovanie. A hoci sme to urobili z lásky k nemu a k Bohu, aj tak kdesi v kútiku duše túžime po ľudskej pochvale.

Myslím si, že Pán vie, že aj takéto veci sú ľudské a potrebné pre naše povzbudenie, ale nie je to to najdôležitejšie. Možno preto v dnešnom evanjeliu až trikrát opakuje to, čomu možno sami občas neveríme, lebo by sme tú odmenu radi videli hneď a dokonca by sme Bohu aj vedeli poradiť, ako by mala vyzerať.

A tvoj Otec ťa odmení, lebo on vidí aj v skrytosti. Pôst nie je spôsob, ako sebe a okoliu dokázať, že „to dáme“ (nejesť sladkosti, nesedieť pred obrazovkou, pomodliť sa o 10 minút viac ako zvyčajne). Má nám pomôcť rásť v láske k Bohu a k ľuďom a pripomenúť, že je tu Niekto dôležitejší ako jedlo, že čas, ktorý prežijeme s Ním, je nekonečne plnší ako čas strávený len tak na internete a rozprávať sa s Ním, tomu sa nevyrovná žiaden chat, telefonát či „pokec“ pri káve. Niekto, kto je verný vo svojich sľuboch, a ak sľúbil, že nás odmení, tak to urobí. Čas a spôsob nechajme na Ňom, bude to ten správny čas a najlepší spôsob.

Evanjelium: Mt 6, 1-6. 16-18

Plug and Pray: Pane, otvor mi oči a srdce, aby som si počas pôstu viac všímala ľudí okolo seba, ich potreby, ale aj dobro, ktoré pre mňa robia. Ďakujem Ti za všetkých, ktorých posielaš do môjho života, ktorí mi pomáhajú na ceste a cez ktorých ku mne hovoríš. Možno práve oni sú tou odmenou, ktorú mi dávaš za niečo, čo zostalo skryté pred ľuďmi, ale nie pred Tebou.

A ak si ľudia okolo mňa niečo všimnú, nech to nie je môj pôst, ale zmena k lepšiemu, ktorá bude jeho ovocím. Aby zatúžili spoznať Teba – zdroj mojej premeny.

V akcii: Všímaj si dnes viac ľudí okolo seba a poďakuj im za to, čo pre teba robia.

Bonus: Pôst dodáva modlitbe dôveru a rozohňuje ju. Modlitba vyprosí silu na pôst a pôst získa milosť na modlitbu. Pôst posilňuje modlitbu, modlitba posilňuje pôst a predkladá ho pred Božiu tvár. (sv. Bernard z Clairvaux)

 

Katka

26.02.2020 00:00