Boh nemá predsudky

Boh nemá predsudky

Na prvý pohľad sa v dnešnom evanjeliu dá veľmi ľahko stratiť. Aspoň mne sa to stalo. No našla som v ňom jednu myšlienku, ktorá všetkému dala zmysel. Keď sa začítam do textu svätého písma, prichádza mi na um, že silným motívom sa v ňom stávajú predsudky.

Dnešné zamylsenie si môžeš aj vypočuť na Spotify

Áno, to, čo máme všetci a pravdepodobne to, čo by sme všetci mať nechceli. Ako by mohol z Galiley prísť Mesiáš? Veď už pomyslenie na to vzbudzuje pohoršenie. Koľkokrát za život sme si povedali „Akoby mohla/mohol ona/on niečo také dokázať?“. Koľkokrát sme sa už stretli s predsudkami voči nám? A potom príde niekto ako Nikodém, možno nie niekto, ale skôr niečo. Nazvime to svedomie – hlas srdca – Boh. Tento hlas nás prinúti zamyslieť sa, hľadieť za všetky tie veci a hľadať ich skutočný význam. Aj v dnešnom evanjeliu môžeme vidieť, že sa našli v zástupe silní ľudia, ktorí uverili v Mesiáša napriek tomu, že prichádzal z Galiley. A prečo? Lebo „Nikdy tak človek nehovoril“. Jeho reč - to bolo niečo nové, zvláštne, výnimočné. Nejde teda o pôvod, rodinné zázemie, vzdelanie či farbu pleti. Ide o vnútro, o to, čo človek robí, čo hovorí a o to, aká sila vychádza z jeho srdca. „Nikdy tak človek nehovoril“ poukazuje aj na to, že Mesiáš mal silu Ducha, silu od Boha, lebo nehovoril ako žiadny iný človek kedykoľvek v dejinách.

Boh nás stvoril na svoj obraz. S predsudkami sa asi budeme stretávať vždy, no napriek tomu by sme sa ako kresťania mali usilovať, aby naše konanie, naše slová a skutky prinútili ostatných zamyslieť sa, aby z nás bolo cítiť niečo viac, aby z nás bolo cítiť Boha.

Evanjelium: Jn 7, 40 – 53

Plug and PrayPane, často som slabý, mám predsudky a padám. No ty to vieš a vždy mi dávaš nádej na odpustenie, bez predsudkov ma zakaždým prijímaš. Prosím ťa, posilni moje snahy byť verným svedkom tvojej lásky a vlej do mojich slov a činov svojho Ducha, aby som dokázal svedčiť svojím životom o tebe. Amen

V akciiSkôr ako niekoho odsúdiš, skús sa zastaviť a zamyslieť, či to je naozaj tak, ako sa ti zdá. Pokús sa pozrieť za to, čo sa javí na prvý pohľad ako zrejmé.

Bonus: Boj s predsudkami nie je ľahký, aspoň pre mňa nie. Tu je pár konkrétnych krokov, ako proti nim bojovať.

Veronika

20.03.2021 00:00