Buď spravodlivý: uvažuj, modli sa, a potom konaj

Buď spravodlivý: uvažuj, modli sa, a potom konaj

V čase pandémie často chceme, aby o nás bolo počuť, aby nás bolo vidieť. Túžime, aby sme nezapadli do davu. A často nepremýšľame.

Dnešné zamylsenie si môžeš aj vypočuť na Spotify

Rúško je skvelý pomocník na uvažovanie. Keď rozprávame veľa, nahromadí sa pod ním para a je nám nepríjemne teplo. Preto musíme uvažovať, aké slová sú dôležité, teda čo máme a čo nemáme povedať. Zaujímavé je, že ho musíme používať v kontakte s druhými, ale doma ho môžeme dať dolu. Vonku medzi ľuďmi si dávať pozor a uvažovať, byť skúpy na slovo, hlavne na to zbytočné. Doma nechať priestor rozhovoru, úprimnosti.

Jozef mohol Máriu hneď vyhnať z domu, verejne obviniť, prvý hodiť kameňom. Ale on najskôr uvažoval, hovoril s Bohom, a až potom prijal svoju snúbenicu – v tom bola jeho spravodlivosť. Mali by sme zamerať svoju pozornosť na to, či v našom živote má väčší priestor rýchle konanie alebo uvažovanie a modlitba. A ak sme náchylnejší skôr neuvážene konať, mali by sme porozmýšľať o zmene.

Evanjelium: Mt 1, 16.18-21.24a

Plug and Pray: Pane Ježišu, mám plnú hlavu myšlienok, otázok, starostí. Prúdia mi v mysli, narážajú na seba a vedú ma do pomykova. Často zatieňujú veci, slová a činy, ktoré sú dôležitejšie. Prosím, vyprázdni moju myseľ a moje srdce. Pomôž mi upratať si moje vnútro a ukázať, čo je dôležité, dobré a spravodlivé. Nielen pre mňa, ale hlavne pre druhých. Nielen cez pôst, ale v každý deň. Amen.

V akcii: Dnes skúsim nad všetkým uvažovať: nad tým, či sa mám posťažovať nad neumytým riadom, alebo ho radšej umyť. Či sa pridám k ohováraniu, alebo sa radšej pôjdem pomodliť. Ak mi to nepôjde, poprosím svätého Jozefa, aby mi pomohol.

Bonus: Magda Anioł spieva o svätom Jozefovi, ktorý „nehovoril príliš veľa, robil to, čo bolo potrebné“ a „mal misiu na zemi – Boh mu dal matku svojho Syna“.

 

Maťa

19.03.2021 00:00