Svetlo sveta alebo tma?

Svetlo sveta alebo tma?

Keď som raz kráčala po osvetlenej ulici, napadlo mi, ako málo vlastne vidíme. Lampy - svetlo tohto sveta – nám síce svietia na cestu, aby sme išli správnou - vyšliapanou cestou, ale to je všetko. Nedovolia nám pozerať sa hore, aby sme videli niečo krajšie - hviezdy, ktoré nám ukazujú smer, a mesiac, ktorý vraví, že žiariť sa dá len vtedy, keď budeme v súlade so Svetlom. S hviezdami síce nevidíme dobre na cestu, ale vynahrádzajú to tým, že cestu samotnú ukazujú. Preto choď za hviezdami po svojom chodníku, aby si našiel Slnko. Nie chodníkom ku svetským hviezdam.

Prečo práve takáto úvaha k tejto stati? Predstavme si Jána Krstiteľa ako hviezdu, ktorú je vidieť, keď prichádza nový deň, a s ním aj Slnko – Ježiša. Už v tme nás upozorňuje, že prichádza niečo jasnejšie ako on, a toto posolstvo je stále aktuálne u všetkých svätcov (hviezdy na oblohe). Stačí len zakryť svetlo pouličných lámp a ísť po hviezdach za Slnkom, aj ak Slnko ešte nevidíš.
 
Plug and Pray: Pane, prosím Ťa, aby si mi otvoril oči, aby som tak mohol/mohla rozlišovať, za akým svetlom sa dnes tiahnem. Amen.

 

V akcii: Skús sa buď ráno, alebo večer, keď budú hviezdy, len tak zastaviť, pozerať a uvedomovať si tú krásu, ktorú ti ponúkajú.

 
Evanjelium: Lk 3, 10 - 18
 
Bonus: pre poetické duše tu je jedna báseň od Štefana Sandtnera SDB:
Všetky žiarivé hviezdy
Všetky hviezdy vysvietili
svoje piesne žiarivé
cez noc plné krásy sily
v tomto modrom zálive.
Trojčiarkové la la la la
do tiem ako výmenu
ranná hviezda vyspievala
Bohu trojjedinému.
Hviezdny koncert jasu plný
v nežnom pianissime
tíchne, mĺkne na výslní.
Aj my svoj hlas stíšime?
Zamĺkneme v dolcissime,
keď nám slnko vychodí
vyladiť nás v svojom rýme
na slnečné východy?
 
Peťa

Laura

16.12.2018 07:38