Denný tábor - aký problém mala LeONka

Denný tábor - aký problém mala LeONka

Ahooooj všetci! Opäť vás zdravím. Pardón, že som sa neozvala skorej, no tento týždeň som mala nabitý. Totižto od šiesteho júla sa nám začal dievčenský prímestský tábor. Mali sme tému sociálne siete. Čo je téma, ktorá sa asi týka nás všetkých. Čo myslíte???

Deň 1.

Ráno asi tak okolo 7:40 sme sa stretli pred kostolom, kde sme začali náš prvý deň tábora. Po svätej omši sme sa stretli s dvoma skvelými dievčatami ŽOFFkou a LeONkou (veľké písmená v menách týchto dvoch dievčat nie je gramatická chyba, je to schválnosť). Veľké OFF v ŽOFFkinom mene znázorňuje Offline svet a veľké On v LeONkinom mene znázorňuje Online svet. Prečo sme mali práve takúto tému??? Pretože väčšina nás ľudí prežíva život len cez sociálne siete, čiže lepšie povedané online. A presne takýto problém mala aj LeONka. Stále bola len na mobile a nemala poriadne ani čas sa porozprávať so svojou kamarátkou ŽOFFkou. Preto sme sa so ŽOFFkou rozhodli prvý deň vziať LeONku niekam do prírody, aby LeONka zistila, aký je krásny svet v realite. Zobrali sme ju do sadu Janka Kráľa (kto nevie, kde to je, nech si to nájde na googli), kde sme sa hrali rôzne hry, robili sme blbosti a rozprávali sme sa o sociálnych sieťach. Po návrate zo sadu Janka Kráľa LeONka naozaj uznala, že offline svet je krajší ako ten, ktorý si pozeráme len tak z nudy alebo na instagrame.

Otázka na zamyslenie: Koľko hodín denne tráviš na sociálnych sieťach? Myslíš, že si na sociálnych sietiach dlhšie, ako by si mal byť? Ak áno, ako by si to chcel zmeniť?

Deň 2.

Ráno sme sa znova stretli pred kostolom o 7:40. Tentokrát sme šli do botanickej záhrady, pretože LeONku na jej mobilnom telefóne zaujali obrázky kvetín. Nechceli sme, aby LeONka celý deň presedela za mobilom a pozerala si obrázky len vo virtuálnom svete. LeONke sa zo začiatku nechcelo ísť nikam, no potom sa rozhodla, že trošku pohybu jej neuškodí a že by bolo fajn si pozrieť rastliny v skutočnom svete. Cesta do botanickej záhrady trvala veľmi dlho, pretože sme boli všetci namačkaní do jedného malého autobusu. Po dlhej ceste autobusom sme konečne dorazili na miesto. Bolo to tam neopísateľne krásne. Všade, kam ste sa pozreli, boli rastliny. Pýtate sa, aké rastliny tam boli? Na túto otázku vám však nedokážem odovedať, pretože sa v rastlinách nevyznám. Viete, to je tak, keď nedávate pozor na hodine biologie. Neberte si zo mňa príklad. Proste tam boli rastliny od výmyslu sveta. V botanickej záhrade sme si aj zatancovali, zaspievali. LeONka bola z dnešného dňa naozaj nadšená. Ukázali sme LeONke krásu prírody.

Otázka na zamyslenie: Boli ste už niekedy v botanickej záhrade? Ak áno, aké druhy rastlín ste tam videli?

 

Deň 3.

Už je tretí deň nášho tábora. Znovu sme sa stretli o 7:40 pred kostolom. Dnešný deň bol najviac únavný. Išli sme totiž na túru na Devínsku Kobylu. Neviem vám presne opísať, kde to miesto leží. Neviem geografiu, alebo lepšie povedané nedávam pozor na geografii. Prečo sme šli na túru? LeONku veľmi zaujali hrady na internete. Preto sme sa spolu so ŽOFFkou rozhodli vziať LeONku na takú „menšiu“ túru. Počas cesty na Devínsku Kobylu sme spĺňali rozne úlohy. Po dlhej únavnej ceste sme konečne dorazili do cieľa. Zatancovali sme si tanček a zaspievali sme si hymnu. Nie, nespievali sme slovenskú hymnu. Spievali sme táborovú hymnu. Dnešný deň LeONke ukázal krásu prírody, lásku priateľstva.

Otázka na zamyslenie: Na ktorej svetovej strane sa nachádza Devínska Kobyla? Koľko kilometrov prejdete od Daliborka do Devínskej Kobyly? (Ráta sa aj cesta autobusom.)

 

Deň 4.

Je predposledný deň nášho super tábora. Ako každý deň sa stretávame pred kostolom o 7:40. Dneska sme s LeONkou a ŽOFFkou boli objavovať krásu Medickej záhrady. Dnešný deň bol skôr taká chillovka. Úplne na pohodku deň. Hrali sme všeliaké zaujímavé hry, tancovali táborový tanček, spievali sme hymnu a robili všelijaké zaujímavé úlohy. Samozrejme každý deň sme mali nejakú vec na zamyslenie. Dnešná otázka bola, či sú bezpečné sociálne siete, alebo, lepšie povedané, vešať všelijaké obrázky na Facebook, Instagram atď. Prečo sme mali zrovna túto otázku na zamyslenie? Lebo na začiatku dnešného dňa spravila LeONka jednu zlú vec. Tou vecou bolo to, že v ten čas, ako ŽOFFka spala, si LeONka do rúk vzala telefón a odfotila ŽOFFku, no a samozrejme ako každý teenager to poslala kamarátom, alebo to niekde zverejnila. Decká, v živote je zábava čokoľvek (teda kým je tá zábava normálna a bezpečná), ale nie je zábavné vešať niekoho fotky na sociálne siete, alebo ich posielať svojim kamarátom. Poviem vám jednú vec. Keď tú fotku zavesíte na internet, alebo ju pošlete kamarátom, verte tomu, že sa nájde najký expert, ktorý si dá tú námahu fotku zosmiešniť, dať k nej blbý popisok, alebo fotku nejak upraviť. Preto nikdy nikam nevešajte vaše fotky a radšej ich neposielajte len tak hoci komu, aj keď to je váš najlepší kamarát.

Otázka na zamyslenie: Ak si dával pozor, vieš, čo bola téma dnešného dňa? Aké nebezpečenstvá nám hrozia na sociálnich sieťach?

 

Deň 5.

Máme tu posledný deň nášho tábora. Dnešný deň bol naozaj plný vody. Celý deň sme hrali vodné hry (napríklad, obhadzovanie vodnými balónikmi, striekanie zo striekačiek deti vs animátori). Dnešným dňom sme so ŽOFFkou LeONke ukázali, aké to je mať po boku super kmarátov a aké to je naživo komunikovať s ľuďmi. Preto vám dávam úlohu: Vezmite nejakú svoju kamarátku / kamaráta, s ktorými sa rozprávate len cez sociálne siete, von a užite si spolu krásu prírody. Ja sa s vami samozrejme lúčim a teším sa, keď sa stretneme nabudúce.

Ahoooooooooooj!

                                                                    S pozdravom vaša Kika

Kika K.

18.08.2020 09:42