Deti na Orave počas puťáku dobyli hrad

Deti na Orave počas puťáku dobyli hrad

V Dolnom Kubíne sa 2. júlový týždeň uskutočnil tradičný letný tábor s témou stredoveku.

Prvý deň sme putovali ku kaplnke sv. Vendelína, ktorá sa nachádza neďaleko Dolného Kubína. Cestou sme sa preniesli do stredoveku. Kráľ Matej I. Veľký vyhral bitku, dobyl kraj, v ktorom povýšil 6 vedúcich skupiniek na svojich vazalov. Prichádzajúci Juraj Bočkay, kráľovský posol, oznámi vazalom, že ich kráľ zajtra čaká na hrade, aby spečatili zmluvu spojenectva. A tak sme ďalší deň putovali na Oravský hrad. Hrad sme dobyli a videli sme aj niekoľko princezien. Nechýbala ani návšteva sokoliarov neďaleko hradu, ktorí nám dovolili pohladkať a podržať si sovy či iné dravce. V závere vystúpil kráľ Matej a dal deťom ponuku, stať sa rytiermi cez získanie rytierskych čností.

Tretí deň sme ako iné tradične začali sv. omšou, počas ktorej sme si pripomenuli, že aj my sme princezné a princovia, lebo máme v nebi Kráľa. Potom sme sa autobusmi presunuli do Zázrivej a putovali sme do Malej Fatry. Počas dňa sme vzájomne obchodovali a plnili rôzne úlohy, aby sme sa stali rytiermi. Cieľom bola Osnica. Keďže neutíchajúce modlitby ľudu za tak potrebný dážď boli vypočuté, došli sme na Medziholie a premočení i uzimení sme schádzali do Lučivnej pri Párnici.

Ďalší deň v Žaškove, kde sme mali trhy sa ukázalo, že v našom kráľovstve vypukol mor, ktorý dostal aj sám pán kráľ! Kráľ Matej preto poveril panovaním paladína Juraja Bočkaya, no ten sa proti nemu spojil s vazalom Zmeškalom a kráľa dali do väzenia. Vyzeralo to tak, že kráľ vo väzení zomrel na pokyn
Juraja, no šašo Quido ostatným vazalom vyzradil, že by to tak ani nemuselo byť a že pán kráľ je možno ešte nažive. Počas putovania cez Tri chotáre sme sa liečili z moru dobrými skutkami, všetkým sa to podarilo, no neskôr vypukla ďalšia nákaza! Ale aj tú sa nám podarilo prekonať a keď Quido zachránil z väzenia kráľa Mateja, všetci sme dostali vredy! Tie sa nám však spoločne podarilo prekonať a všetci sme sa v zdraví vrátili domov. Ale čo zradcovia Juraj a Zmeškal? Stihne ich nejaký trest?

To sa rozriešilo v záverečný deň tábora v Martinčeku, kde sme mali sv. omšu v stredovekom kostolíku, o ktorom nám domáca pani porozprávala zaujímavé veci. Po svätej omši sa kráľ Matej stretol so zradcom, samozvaným kráľom Jurajom a jeho poskokom Zmeškalom. Kráľ oboch nechal na slobode a oni ušli na Jurajov Likavský hrad ako takí zbabelci! Kráľ potom pasoval rytierov a rytierky . Počas cesty na Likavský hrad sme plnili rôzne úlohy a museli sme sa aj vyzbrojiť! Hrad sa nám podarilo dobyť, našli sme tam zradcu Juraja, ktorý bojoval s kráľom Matejom. Kráľ samozrejme bitku vyhral a Juraj sa musel každému jednému ospravedlniť a pridal k tomu aj drobný darček.. Sláva nášmu puťáku! :)

Tábora sa zúčastnilo okolo 150 detí a mladých.

Tento projekt bol podporený z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR
„Programy pre mládež 2014 – 2020“,

ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

Spracovala: sr. Viera Antalíková
Foto: Eva Reviľáková

Laura

14.07.2019 19:18