Tu ja a tu tuja

Tu ja a tu tuja

V piatok 23.10.2020 viacerí mladí v dubnickom stredisku Laury, združenia mladých, ukázali, že sa neboja práce ani hliny. V rúškach a po malých skupinkách, ktoré sa u nás celé poobedie striedali, postupne sadili tuje, a tak každý z nich mohol nakoniec povedať: „Tu ja a tu tuja.“

Najprv prišli ochotní silní chlapci, ktorí pomáhali s prípravou terénu. „Nie je to také jednoduché ako na počítači, kde Ti stačí podržať dlhšie myšou a už máš kocku hliny,“ zaspomínal si jeden z nich na hru Minecraft. Napriek náročnosti terénu stihli vyhĺbiť niekoľko jám a odstrániť dve zoschnuté tujky, kým sa začala schádzať najmladšia, ale húževnatá skupina tohto dňa. Bola to prvá polovica dievčat zo stretka Crazy girls. Šiestačkám (a jednej piatačke) sa podarilo zasadiť dve tujky a už prichádzala skupinka stredoškoláčiek zo stretka Čínsky múr. Tie, verné svojmu názvu, zasadili tri tujky vedľa seba ako krásny zelený múr. Potom už uvoľnili miesto siedmačkam – druhej polovici stretka Crazy girls. Tie popri sadení tují stihli aj dať mená všetkým pracovným nástrojom a tujkám, a tiež trénovať na fúrikové preteky. Svojich zástupcov vyslalo aj ďalšie stretko stredoškoláčiek – Seňority. Vytrvalou prácou sa im napokon podarilo nájsť miesto pre ďalšiu tuju, hoci vyhĺbiť jamu v zostávajúcom teréne bola čím ďalej, tým ťažšia úloha. Sadenie ukončilo stretko deviatačiek, ktoré to stihli ešte pred zotmením a mohli sa popýšiť aj nájdením zaujímavých vykopávok športového charakteru.

 

Nuž v ten deň sme vďaka tujkovej ekologickej aktivite skutočne objavili viacero pokladov: od vykopaného puku až po čaro spoločnej práce cez hrdosť zo zvládnutia namáhavej činnosti a radosť z času stráveného s priateľmi. Ďakujeme všetkým za pomoc a ochotu zapojiť sa aj v sťažených podmienkach.

 

Toto podujatie bolo podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

 

Františka Martinková

25.10.2020 19:04