Každá z nich môže byť úspešná a obľúbená

Každá z nich môže byť úspešná a obľúbená

Aj napriek zime a nie veľmi priaznivému počasiu sa dievčenské stretko ovečky dokázalo cez jesenné prázdniny zhromaždiť u sestier FMA kvôli zaujímavej ceste k dosiahnutiu dvoch vlastností, po ktorých túži každé dievča.

Dievčatá sa po dlhšej dobe konečne stretli a ako obvykle, nesmel chýbať smiech, ktorý ich sprevádzal po celú nocovačku. Čakal ich nabitý plán plný dobrodružstiev a hĺbky. Hneď, ako sa usadili a povedali si čo ich čaká, začal prvý blok na ceste k úspešnosti a obľúbenosti. Tu sa  naučili že nemajú odsudzovať, sťažovať sa a kritizovať. Po hre ktorú im pripravili ich animátorky, pochopili že aj bez týchto troch negatívnych vlastností sa dá žiť.

Hneď na to si napísali 10 pravidiel správneho dievčaťa aj s príslušnými fotkami, aby nezabudli ako má aj v skutočnosti vyzerať. Keďže bol prvý piatok,  nesmela chýbať  ani omša u saleziánov. Po nej sa dievčatá pobrali k sestrám, kde ich čakal druhý blok. Tu sa mohli plne vžiť do postáv politikov a na rečníckom pulte rozoberali témy, ako napríklad zrušenie stránky socialnej siete, alebo spoplatňovanie parkovísk, zvýšenie školskej dochádzky na 12 rokov a podobne. Naučili sa správne gestikulovať a komunikovať s publikom, vedieť položiť otázku k danej téme a tiež na ňu aj odpovedať. Ku koncu tohto bloku sa oboznámili s faktami, ako si vyberať priateľov.

Plné nových poznatkov a nadšenia sa presunuli  do inej miestnosti, kde ich čakal veľmi romantický film. Dievčatá pri tomto filme pochopili, že sa netreba vzdávať, ale dať aj druhú šancu. Na nie jednej tvári  sa zjavila slza, keď sa však povedalo: „Ide sa na cintorín“, rýchlo sa poobliekali a šli  získať plnomocné odpustky pre zosnulých. Niktorá nečakala, že by to mohla byť aj ich vytúžená skúška odvahy. „Som úplne preľaknutá, ale zvládla som to. Na toto len tak nezabudnem. “ ako sa vyjadrila  jedna z nich. Po príchode späť ich už čakal iba spánok.

Ráno bolo pre niektoré ovečky veľmi ťažké a namáhavé. Vstať z postele...Nejako sa pozbierali a šli na rannú modlitbu, kde objavovali svoju vnútornú, aj vonkajšiu farbu. Po modlitbe mohli pokračovať v treťom bloku. Tam sa naučili jednu z hlavných vecí - počúvať. Hneď po ňom, mali obed, ktorý varila predovšetkým sestra Dášena a spolu s ňou aj zvyšok ovečiek. Plné bruchá nasvedčovali tomu, že to bolo dobré. Najedené ako kone, sa pustili do upratovania. Vyblýskané chodby im pochválila sestra Majka. Šťastné, vysmiate, vzdelanejšie, ale tiež aj veľmi unavené sa pobrali domov dokázať to, že každá z nich môže byť úspešná a obľúbená.

Ivka Jakubová

10.11.2012 00:00