Mladí z Humenného si zvolili slobodu

Mladí z Humenného si zvolili slobodu

Saleziánky a Saleziáni v Humennom pripravili v spolupráci s mladými dobrovoľníkmi zo združení Laura a Domka letný zážitkový tábor pre deti a mládež pod názvom Krajina Gulag. Na „chatovačke“, ako akciu s dlhoročnou tradíciou nazývajú, sa zúčastnilo viac ako sto detí vo veku 10 – 16 rokov z Humenného a okolia; nechýbali ani mladí z Košíc, Bratislavy či Švajčiarska.

Tohtoročná téma priblížila účastníkom život na území, v ktorom vládne nesloboda a strana, ktorá po zmanipulovaných voľbách zmenila krajinu na totalitný štát. Po príchode sa účastníci, rozdelení do chlapčenských a dievčenských skupín, zoznámili s prostredím Rekreačného zariadenia Lúčka – Potoky pri Lipanoch a dobrovoľníci ich uviedli do témy tábora. Počas pondelkového večera prebiehala volebná kampaň, o hlasy voličov – detí – sa uchádzali tri strany.

Na druhý deň mali obyvatelia krajiny možnosť zvoliť si vo voľbách stranu, ktorá bude vládnuť a zodpovedať sa za situáciu v štáte. Výsledok zmanipulovaných volieb dosadil na vedúce pozície v krajine predstaviteľov Novej Éry. Tí spočiatku uchlácholili deti rečami o plnení bodov z volebného programu, postupne sa však situácia v štáte menila na neúnosnú a citeľne neslobodnú. Na skoršiu hodinu posunutý budíček, prísnejšie ranné rozcvičky, skorá večierka či zákaz verejných zhromaždení boli len niektorými z noviniek, ktoré zaviedla vládnuca strana. Atmosféru strachu prebudila chvíľa, počas ktorej zadržali a formou zosnovaného „bábkového“ procesu odsúdili a vyhostili na noc z krajiny nespravodlivo obvineného, ktorým bol jeden z dobrovoľníkov.

V tábore sa začala formovať odbojová organizácia, ktorej vedúci členovia postupne získavali pre svoj cieľ – zvrhnutie totalitného režimu – nespokojnú väčšinu obyvateľov. Medzitým prebiehalo za zatvorenými dverami vyšetrovanie účastníkov a pátranie po aktívnych členoch odboja. Prvý piatkový pokus o revolúciu potlačili bleskovým zásahom členovia miestneho Dobrovoľného hasičského zboru. Po ich odchode povzbudili nespokojný ľud k definitívnemu odporu informácie z rozhlasového vysielania stanice Slobodná lúčka. Druhý pokus o prevrat sa skončil úspechom odboja, vedúcich predstaviteľov zatkli, výchovne potrestali, ale tiež im dokázali odpustiť a prijať medzi seba.

Záver tábora sa niesol v atmosfére oslavy slobody. „Okrem toho, že účastníci zažili veľa zábavy a radosti, tento tábor im dal niečo viac – na vlastnej koži aspoň sčasti zistili, o čom bola totalita, a uvedomili si nevyčísliteľnú hodnotu slobody,“ povedal na margo podujatia predseda vládnucej strany Nová Éra Michal. „Na tábore bolo veľmi dobre, spoznala som veľa nových a dobrých ľudí. Zažili sme mnoho zábavy, aj ťažké rozcvičky. Myšlienka však stála za to,“ opísala svoje pocity účastníčka Magdaléna.

Organizátori i dobrovoľníci sa jednomyseľne zhodli, že v myšlienke organizovania zážitkových táborov počas letných prázdnin chcú pokračovať aj počas nasledujúcich rokov.


* autor sa zúčastnil podujatia ako dobrovoľník

Juraj Karpiel

14.08.2013 13:50