Odvážny krok do sveta Biblie

Odvážny krok do sveta Biblie

Piatok 15.11.2019 odštartovali nádejné animátorky z Michaloviec a dobrovoľníci z rôznych kútov Slovenska kurz Emauzy I. Víkend plný podnetov im venovala sr. Marika Valkovičová.

Po svätej omši u saleziánov ich u sestier čakala výdatná večera, pripravená šikovnými rukami drobných dievčat zo stretka. Po večeri sme sa nahrnuli do čajovne a priblížili sme si Písmo. Nezačali sme zhurta. Pekne od korienka veci, a keď poviem od korienka veci, tak to myslím doslovne. Zopakovali sme si rastlinky, zvieratká, ktoré sú nemenej významné v Biblii ako hocijaké iné veci. Taktiež sme si čo - to pripomenuli z geografie a ukázali si krásy Jeruzalema, mapy, pohoria, moria a ako sa jednotlivé národy ovplyvňovali. Aby toho nebolo na Emauzákov priveľa, nechali si niečo aj na sobotu.

 

Ráno sme začali stretnutím s Písmom v modlitbe. Doobeda sme ukázali, že Písmo vie priniesť nie len duchovnú silu, ale aj tú fyzickú. Tak sme si vyhrnuli rukávy a hurá do roboty. Veď toho sa netreba báť, hlavne keď ide o dobrú vec. Práca šľachtí. Blato neuškodí. Veci si vyperieme. Obed k nám dorazil až z „Ázijskej kuchyne“ a my sme si poriadne oddýchli... Pokračovali sme hrami, prechádzkou ku maličkej kaplnke a ďalším pokračovaním  objavovania Knihy kníh. Večer pri adorácii sme sa podelili o naše obľúbené verše z Biblie a rozjímali sme, upratali v sebe, zamýšľali sa, spievali. Viete kto dokázal zmeniť svoj život na základe Svätého Písma? Svätý František z Assisi, a presne o ňom sme sa rozhodli si pozrieť film v taký nádherný sobotný večer.

 

V nedeľu títo mladí ešte chceli veľa stihnúť, tak si privstali, aby si vysvetlili ako sú rozdelené čítania v lekcionároch počas liturgického roka. Potom si túto teóriu išli overiť a vyskúšať v praxi na svätej omši, do ktorej sa s nadšením zapojili miništrovaním alebo nesením obetných darov.

 

A čo bolo potom ? Potom sa títo Emauzskí učeníci rozpŕchli naspäť do sveta/domov a hlásali evanjelium.

 

Kristína Babjáková

25.11.2019 22:06