Dobrodružstvo so strojom času

Dobrodružstvo so strojom času

„Odkiaľ ste?“ „Prečo ste tak divne oblečení?“ „Som v Rožňave?“ Podobné otázky osobností a stroj času voviedol deti letného prímestského tábora do rôznych storočí nášho mesta a okolia.

Podobné otázky osobností a stroj času voviedol deti letného prímestského tábora do rôznych storočí nášho mesta a okolia.


Všetko to začalo v pondelok v malom kostole, kde sa objavil gróf z rodu Mariássyovcov a pozval deti do Rudnej, aby prešli strojom času do 13. storočia a založili banské osady. V osadách - skupinách sa navzájom spoznali. Prešli do hory a pri banských dielach a historických štôlňach hľadali striebornú žilu, objavovali poklady , súťažili a hrali sa. Počas návratu do Rožňavy ich prepadla skupina Dovčíkových zbojníkov,  ozbíjali ich o strieborné poklady a zajali grófa Mariássyho, ktorého vyslobodili jeho verní a zbojníkov zavreli do klady.
Utorok sa po prechode strojom času deti stretli s pánom Dobšinským, ktorý bol v Rožňavskej tlačiarni po knihu rozprávok. Natešený pozval deti do Slavošoviec, kde im ukázal svoj rodný dom (s expozíciou historického náradia a rozprávok). V ten deň sa aj drak predviedol vo svojej sile v dlhom a tmavom Slavošovskom tuneli. Deti spoznali jeho vlastnosti (neresti) a rozhodli sa s ním bojovať.
Na ďalší deň stroj času preniesol deti do roku 1555, keď Rožňavu a okolité dediny napádali Turci a do otroctva zajali miestnych kresťanov. Aby ich oslobodili, rozhodli sa „zamestnať“ v tvorivých dielňach baníckeho múzea a galérie. Dievčatá najskôr vyrábali tašky technikou modrotlače a potom kvietok mokrým plstením. Chlapci zasa rozbíjali tvrdý kameň a hľadali zlato ryžovaním. Po obede im dobre padla zmrzlina, ktorú sponzorsky darovali majitelia cukrárne Piroška. Deti nezabudli na zajatých kresťanov a meste ponúkali svoje výrobky za dobrovoľný príspevok. Natešené sa vrátili, aby ich vykúpili a priviedli späť.
Vo štvrtok pri Hrhovských rybníkoch deti privítal kráľ Belo IV., ktorý utekal pred Tatármi. Poprosil ich, aby zadržali nepriateľov a mohol utiecť. Nasledoval bojový výcvik a za splnené úlohy jednotlivé skupiny dostali papierové gule na boj o vežu, ktorý vyhrali. Natešení sa presunuli na lúku k vyvieračke a tam pokračovali v boji o kráľovstvo. Niektorí aj mokrí, ale spokojní sme sa vrátili do Rožňavy.
V ktorej dobe dnes budeme? Vyzvedali deti. Posledný deň sa niesol v mariánskom duchu. Deti v meste objavovali, kde všade je zobrazená Panna Mária. Popri kostolných obrazoch hľadali sochy, nástenné obrazy, reliéfy v meste. Takto spoznávali udalosti zo života Panny Márie. Túto pokojnú atmosféru po obede narušili husitské vojska, ktoré pritiahli k hradbám Rožňavy k rieke Slaná. Tam sa uskutočnil posledný boj a radostné deti sa vrátili do svojej doby aj do ORATKA. Vyhodnotili a odmenili sme snahu pútnikov rôznych období. Radosť sa miešala so smútkom, že sa ich dobrodružstvo končí.
Dlho sa navzájom lúčili a tešia sa, že sa počas prázdnin a hlavne v septembri znova stretnú.


Toto podujatie bolo podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR

„Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže a mesta Rožňava.

Laura

14.07.2020 17:21