Ako sme precestovali 1000km za 70 rokov

Ako sme precestovali 1000km za 70 rokov

Po minulom roku, kedy sme z hygienických dôvodov mali rozdelený tábor na 2 časti naše stredisko privítalo opäť takmer 60 detí, ktorým sme sa snažili okrem zmysluplne stráveného času priblížiť aj hodnotu slobody, vnútornej i vonkajšej.

Nedostatok tovaru v obchodíku, dlhý rad plný sťažujúcich sa ľudí.... Deti sa tento rok počas prímestského tábora preniesli do zvláštnej doby, presnejšie do roku 1951, kde sa postupne oboznamovali s rôznymi príkazmi, zákazmi a neslobodou. Našťastie, však, prišli na pomoc priatelia Titusa Zemana, Ernest a veľký Jožo, ktorí nás sprevádzali pri rozhodnutí opustiť režim plný neslobody a nepríjemných eštebákov.

Okrem pomoci pri zbieraní vecí potrebných na útek, ako chlieb na cestu, či koruny československé, sa deti postupne oboznamovali so životom Titusa Zemana, ktorý nám bol všetkým príkladom vytrvať aj počas výsluchov, či zadržaní kňaza po tajnej sv. omši.

Deti prostredníctvom športových hier a hlavolamov postupne získavali veci potrebné na odchod z Československa, avšak nevedeli, že na prechod hranicou potrebujú pozývací list.

Po prvom, neúspešnom pokuse prejsť legálne, sa deti na čele s veľkým Jožom rozhodli navštíviť rodisko Titusa Zemana, Vajnory a odtiaľ sa tajne vybrali k hranici, cez ktorú sa preplavili po plti do slobodnej susednej krajiny. Odtiaľ sa nasledujúci deň presunuli do Talianska v našom stredisku, po vzore Titusa.

Po zvládnutí všetkých týchto útrap nastala veľkolepá oslava. Taliansko bolo počuť prostredníctvom hudby aj pozdravov, ktorými sme našich účastníkov vítali, ale taktiež cítiť vďaka pizza trojuholníku k obedu a aj vďaka zmrzline, ktorou sme sa s našimi malými aj veľkými účastníkmi rozlúčili.

Toto podujatie bolo podporené z dotácií Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu
v oblasti práce s mládežou, ktoré administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

 

Katka Komáčková

 


 

 

Laura

20.07.2022 19:12