Animátorstvo ako dobrodružstvo

Animátorstvo ako dobrodružstvo

Čo zažili animátori zo Šamorína?

Taká tá skupina...akčná....kamarátska...so svojim prežívaním, rituálmi (napríklad v piatok po omši odskok do potravín kúpiť si večeru, lebo ňou sa vždy začína). A ešte sú k tomu šálky, so špeciálnymi menami, takže vieme koho je šálka Klement, Cecília, Norbert.... Malé stredisko, niekoľkoročné fungovanie, akcie, stretká, skoré vstávanie do školy, vlastné stretko, stredisková rada....niečo vám to pripomína? No áno, plus-mínus, viac-menej, asi zhruba takto funguje aj naša skupina animátorov. Skoro tí istí, chronicky sa vyskytujúci vždy a všade.... Tí mladší slintajú, lebo by radi patrili do tej partie, ktorá prežíva spolu také všeličo.
Hej, môžu byť aj oni pri niečom, napríklad každú nedeľu si zahrať v telocvični florbal. Ale byť animátorom...hmmmm......Dobrodružtvo byť animátorom. Rozvíjať sa v nasadení pre iných, nie sám, ale v partii.

K tomu patria aj dni „Off“. Oddychu, zážitkov, rozvoja. Prvý-krát letieť, prvý-krát vidieť miesta, kde vypučala saleziánska charizma, kde žil a vychovával don Bosco.... Aj toto patrí k animátorstvu – dobrovoľníctvu. Preto sme sa rozhodli zorganizovať pre našich animátorov - dobrovoľníkov výlet do Milána a Turína 31.1. – 3.2.2019.


Porozprávajú nám o tom viac oni sami:


„Tieto dni mi pomohli vo viacerých veciach. Ukázali mi, aká je dôležitá zodpovednosť, dochvíľnosť, starať sa o veci....Prvý krát som letela, balila si batožinu presne podľa predpisov, mala som stres či to zvládnem“ (GV)


„Čo mi priniesli tieto dni? Omnoho hlbšie som spoznala don Bosca....v Turíne som sa cítila ako doma...všetko mi bolo blízke" (KM)


„Miláno bolo úžasné! Chcem cestovať a poznávať kultúry, mestá...nadchlo ma to pre čítanie životopisov svätcov, boli to zaujímavé osoby. Uvedomila som si, že je naozaj dôležité sa učiť jazyky. Chcem znovu zabrať :)" (LM)

„Nevedela som si doteraz predstaviť, že by ma niekto nahovoril, aby som letela lietadlom. Bola som si istá, že nikdy doňho nesadnem. S vami, s touto skupinou, s ktorou som už toľko prežila, sa aj toto stalo možné. Odnášam si aj zážitok z prijatia sestier v Miláne. To bolo štvorhviezdičkové." (KK)


„Turín bol top! Don Bosco..uvedomil som si, že už to nie je len o počúvaní, ale tu sa to naozaj dialo....a náš sprievodca o tom výborne rozprával. Áno, don Bosco je top!“ (MZ)


„Ak má byť niečo neuveriteľné, musí to vzniknúť z niečoho neuveriteľného. Náš Boh je Bohom neuveriteľných vecí (EK)


Áno, všetko bolo perfektne naranžované a my sme za to veľmi vďační.


Toto podujatie bol podporený z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

Laura

09.02.2019 17:28