Keď nie online ani prezenčne, ešte skúsme korešpondenčne

Keď nie online ani prezenčne, ešte skúsme korešpondenčne

A tak sme skúsili – na sviatok Všetkých svätých sme vyzvali decká z 2. stupňa ZŠ, či dokážu splniť 10 úloh a riešenie poslať mailom.

Pozitívne zareagovalo 9 tímov, ktoré si vymysleli svoje názvy, napr. Hviezdna dvojica, Zebričky či Vianoce, či. Päť úloh riešili v spolupráci na diaľku a ďalších päť individuálne a porozprávali o tom svojej dvojici.

Tím Lentilky dokázal napísať 50 mien svätých a blahoslavených bez použitia kníh a internetu. Malé copíkaté vymysleli najdlhšiu vetu na písmená D a B: „Dunajskostredské dvanásťročné dvojičky dievčatá Daniela + Barbora došli do Disneylandu bielym bizarným dvojkolesovým buldozérom bez banánov, bez dubákov, bez bubákov.“ Za zmienku stojí aj veta tímu F.R.I.E.N.D.S: „Bohumil Dobrý bývajúci v ďalekej Dúbravke donesie donášku dobra do bytov, domov, dobije baterky dobrotou“. Páročky vniesli do toho svoj humor: „Dobrý deň dobrá brilantná dáma dáte bezočivému bratovi dobrú delikatesnú bagetu domov?“

 

Nápady na 10 offline prospešných činností sa teraz iste hodia, najčastejšie sa opakovalo čítanie kníh, vyrábanie darčekov či dekorácií, venovanie sa domácim zvieratám, spoločenské hry, kreslenie, ale aj upratovanie. Našli sa ale aj návrhy ako vymýšľať príbehy, písať knihu, pomáhať v záhrade či skúšať nové recepty.


Niektorých najviac bavilo vymýšľanie básničky na zadané slová. Tím Náboženská Panda vytvoril verš:
Pozri sa na nebo pred tebou,

je krásne a plné optimizmu.

Choď hľadať pomoc do lesov,

lebo tam je dobro bez cynizmu.

 

O tom, v akej športovej disciplíne prekonali svoj osobný rekord, sa niektorí podelili: 50 drepov, stojka na trampolíne, otužovanie v jazernej vode. Pre niekoho bolo ťažké hodinu sa nepozrieť na mobil, pre iných lúštiť tajničku. Niekomu sa páčilo ďakovať desiatim ľuďom. Aj mne sa páči poďakovať tým, ktorí pozvali kamarátov/sestru/sesternicu zdolať túto výzvu a dotiahli to do konca.

A prečo práve tieto úlohy? Don Bosco (písmená D a B) ponúkal mladým DOBRO, POMOC a OPTIMIZMUS(slová v básničke), učil ich rôznym prospešným činnostiam, (ktoré vtedy určite boli offline), podnecoval ich venovať pozornosť druhým ľuďom, prekonávať seba samých, vyjadrovať vďačnosť, vnášať poriadok a krásu do svojho prostredia, a tak dosahovať svätosť (tajnička).


Kristína Némethová

Laura

12.11.2020 11:13