Ja chcem byť vikingom!

Ja chcem byť vikingom!

Okolo 40 nádejných vikingov z Gabčíkova sa pod vedením 12 skúsenejších Vikingov z celého Slovenska snažilo od 14. do 18. augusta 2023 vycvičiť si svojho draka v priestoroch saleziánskeho strediska na Mamateyovej v Bratislave. Áno, hádate správne, bol to prímestský tábor pre deti ukrajinských migrantov, do ktorého sa zapojili aj dobrovoľníci z Videsu, ale aj odinakiaľ.

Už prvý deň tábora sme zistili, ze nie všetci draci sú zlí. Aj preto sme sa rozhodli viac ich spoznať. Učili sme sa od Štikúta a potajomky, aby nás neprichytil náčelník, sme sa postupne skamarátili s viacerými drakmi. Vlastne to bola aj celkom zábava.
Jeden deň sme strávili v Zoo, kde sme spoznávali zaujímavosti o našich i exotických zvieratách. 
Posledný deň sa všetko trocha skomplikovalo. Náčelník odhalil tieto naše dračie kamarátstva a nebol veru nadšený. Aby toho nebolo málo, museli sme čeliť veľkému drakovi, ktorí škodil drakom i vikingom. Nebojte sa, všetko dobre dopadlo. S náčelníkom sme sa uzmierili, lebo aj on pochopil, že iba spolu máme šancu poraziť skutočné zlo. V našom tábore z toho bola aj veľká zábava, keďže veľký drak miesto ohňa chŕlil vodu a to nám v taký horúci deň dobre padlo.
 
Posledný deň sme sa už museli rozlúčiť. Ostali nám však pekné spomienky na spoločné chvíle a snáď aj snaha prekonávať v sebe predsudky, navzájom si odpúšťať, vytrvalo bojovať proti veľkému drakovi, čo je ľudská nenávisť, lenivosť, závisť... A keďže spolu je to ľahšie, chceme sa naďalej učiť vytvárať priateľstvá možno aj cez ďalšie takéto tábory a aktivity.
 
Toto podujatie bolo podporené z dotácií Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu v oblasti práce s mládežou, ktoré administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.
 

Františka Martinková

14.09.2023 14:54