Rumunsko v znamení skvelej partie

Rumunsko v znamení skvelej partie

Mnoho ľudí tvrdí, že ak chceme pomáhať, nemusíme cestovať do zahraničia, ale nech začneme tu, doma, na Slovensku. No čo tak pomáhať Slovákom žijúcim v zahraničí? A práve za takými sme sa my, siedmi VIDESáci, rozhodli vycestovať. Nadšení pripraviť, uskutočniť nezabudnuteľný tábor a priblížiť im Matku Terezu. Naše cieľové mesto bol Aleșd v Rumunsku.

Naša misia začala 26.7.2018 (štvrtok), kedy sme sa dvoma autami vybrali cez horúce Maďarsko až do Rumunska. Horúčavu sme si spríjemňovali spevom. Už vtedy sme si pomaly uvedomovali, že sa v tomto aute zišla úžasná partia, ktorá bude držať v jednote. Veď v jednote je sila a u nás to platilo doslovne. Po dlhšej ceste sme nakoniec dorazili k  fare, kde nás už pán farár očakával a pozval na pizzeriu, ako to on nazýva. Po tejto vyrieknutej  vete sme si povedali, že to bude riadny kus vtipného a dobrého človeka. Poznávací deň sme ukončili spánkom. Keďže sme prišli už vo štvrtok, víkend sme trávili poznávaním Rumunska a dokončovaním tábora, ktorý mal začať v pondelok. Videli sme čarovné miesta a spoznali mnoho psích plemien. V nedeľu sme celý nasledujúci týždeň zverili Bohu, ktorý bol vedúci našej partie.

V pondelok o 10:00 sa to celé začalo. Deti, smiech, hry, tance, spev - takto vyzeral náš deň. Každý deň sa niesol v kvapke ako symbol Matky Terezy a deti mali možnosť vidieť a spoznať jej život v krátkych scénkach. Kvapka vody, rešpektu, služby, spoločenstva, vzťahov. Na týchto kvapkách sme budovali celý týždeň a stavali náš malý spoločný domček z dreva, kde sme pomaly, ale isto pripevňovali steny. Celý týždeň dotvárali a spríjemňovali atmosféru aj rumunskí animátori, ktorí nám ochotne prekladali a pomáhali. Bez nich by náš tábor nebol tak dobre zvládnutý. Tábor zvyčajne končil okolo 16:00 a unavené deti sme zaviezli domov. Deň sme ukončili jeho zhodnotením pričom sme budovali aj animátorskú partiu rôznymi aktivitami a činnosťami, či už opekačkou, prechádzkou alebo spoločnou modlitbou.

Týždeň zbehol ako voda. Skončili sme opálení podľa topánok a tričiek, ale spokojní. A myslím, že na záver môžem napísať za celú partiu - Rumunsko zanechalo v našom srdci veľkú stopu. Spoznali sme a stretli skvelých ľudí. Vybudovali sme nielen úžasný domček, ale aj súdržnú a super partiu. Myslím, že misie nie sú len o zanechaní niečoho dobrého v danej destinácii, ale hlavne aj o obohatení svojho vnútra. Nám sa podarilo tieto dva ciele spojiť a zjednotiť. LA REVEDERE!

Podporte našu činnosť

 

Barbora Šepeľová

08.08.2018 17:30