Tancovali aj vo fontáne

Tancovali aj vo fontáne

Laurácke strediská opäť raz roztancovali Bratislavu. TeenDance už po tretíkrát obsadil Mamateyku a počas víkendu 19.-21.októbra predstavil tanečníčky zo stredného a východného Slovenska. Účastníci tancovali všade, kde sa len dalo. Dokonca aj vo fontáne.

 

Piatkový večer sa niesol nielen v duchu hier, zoznamovačiek a tancov, ale mal aj mierne pracovný nádych. Barbora Jurinová pripravila pre tanečníkov dielňu výrazového tanca, ktorého podstatou je vyjadriť pohybom nielen pocity a emócie, ale aj myšlienky, vety či dokonca celý príbeh. Všetko, čo tanečník cíti a čo túži divákovi vypovedať prenesie do tanca.

Tvorivé dielne pokračovali aj v sobotu. Ich cieľom nebolo tentoraz učiť kroky a celé choreografie, ale práve naopak – učiť hudbu pocítiť a reagovať na ňu. 

„Nebol t tradičný workshop. Nechcela som, aby účastníci rozmýšľali nad presnými krokmi, ale aby sa nechali viesť hudbou. Aby tancom vyjadrili emóciu, ktorú v nich hudba vyvoláva,“ poznamenala Lucia Farská, lektorka freestyle workshopu.

Keďže počas víkendu v Bratislave prebiehal súbežne aj maratón 72 hodín bez kompromisu, ktorý organizovala Rada mládeže Slovenska (RMS), organizátorky TeenDance-u sa rozhodli prepojiť obidve akcie. „Bolo nám ľúto, že sa obidve akcie prekrývajú. Ale potom sme si povedali, že sa môžeme zapojiť do projektu Zaži Gottko spolu s účastníkmi TeenDance-u. A tak sme všetci spolu zatancovali hymnu priamo vo fontáne na Námestí slobody, kde prebiehal hlavný program,“ vysvetlila spoluorganizátorka Lucia Chmelová, koordinátorka kultúrneho tímu Laury.

Vyvrcholením tanečného víkendu bol súťažný galavečer, na ktorý sme v rámci projektu 72 hodín pozvali aj deti z bratislavských detských domovov. O zábavu sa postarala nielen moderátorská dvojica - Samo a Marci – ale hlavne tanečné skupiny, ktorým nechýbali spoločné kostýmy, zaujímavé účesy a hlavne zápal a odhodlanie tancovať.

Porota v zložení Evy Volajovej, Andreja Kosnáča, Elen Caunerovej a Barbory Jurinovej mala ťažkú úlohu. Nielenže boli kritikmi a zároveň poradcami pre tanečníkov, ale zároveň mali rozhodnúť aj o umiestnení tanečných skupín. Po dlhom premýšľaní nakoniec udelili prvé miesto Banskej Bystrici. Na druhom mieste skončili Košičanky a Michalovčanky hneď za nimi s tretím miestom.

Na záver už iba odkaz od organizátorov: „Bolo to super! Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhali s prípravami a tiež všetkým, ktorí sa zúčastnili a pričinili sa tak o jeden pekný víkend!“

 

Fotky od fotografov Kristíny a Martina Rampáčkovciov si môžete pozrieť na facebooku.

TeenDance

22.10.2012 14:39