O nás


O nás   Príprava   Čím žijeme   Galéria   Podporte nás   Kontakt   2%

VIDES je medzinárodná misijná organizácia, vznikla 30. 11. 1987 v Taliansku na podnet mladých a Inštitútu FMA. Zakladateľkou je Maria Grazia Caputo FMA. VIDES pôsobí v 15 krajinách Európy, 8 krajinách Ázie, 2 Afriky, 10 Severnej a v 5 krajinách Južnej Ameriky. Dielo funguje cez miestne skupiny v spolupráci s centrom v Ríme.

Na Slovensku bol VIDES založený 12. októbra 2003 ako súčasť Laury. Zodpovedá zaň je Elena Caunerová FMA.

 

Počas leta 2017 dobrovoľníci spolu so sestrami saleziánkami pôsobili na Ukrajine (Chudľovo, Verbivka, Dubno, Selekcia, Repechiv), v Rumunsku (Alesd), v Albánsku (Tale), v Srbsku (Selenča), v Chrovátsku (Josipovec), v UK (Liverpool) a na Slovensku (Košice - Luník IX, Nitra - Orechov dvor, Boľkovce a Kokava nad Rimavicou). 
Pripravili sme aj prímestský tábor pre deti asýrskych kresťanov žijúcich v Nitre a okolí.
VIDESáci v minulosti pôsobili aj v slovenskom Sobotišti, Rožňave, Hriňovej, Dolnej Strehovej, Plaveckom Štvrtku a v zahraničí - v Juhoafrickej republike, Angole, Mexiku a na Filipínach.
 

Skratka VIDES znamená:

Volontariato – mládežnícke dobrovoľníctvo. Prichádza k mladým s návrhom „darovať trochu času“ z vlastného života pre službu druhým.

Internazionale – medzinárodné. Jednotlivý členovia aj skupiny pochádzajú z rôznych krajín a tiež smerujú do rôznych kútov sveta.

Donna – žena. Dievča, matka, vychovávateľka a neraz aj živiteľka rodiny stojí v centre pozornosti, lebo je často diskriminovaná, týraná, zaznávaná, nepovšimnutá, využívaná, zneužívaná.

Educazione – výchova. Proces výchovy mladých v saleziánskom štýle prostredníctvom dobrovoľníctva a služby.

Sviluppo – rozvoj, rast. Buduje sa prostredníctvom solidárnosti, ktorá sa stáva životným štýlom každého dobrovoľníka.