Deviatnik


9. deň - SVÄTOSŤ

9. deň - SVÄTOSŤ

Deviatnik k Laure2014 |

Napriek chudobe a jednoduchosti, ktorá bola v kolégiu, kde Laura študovala a bývala, sa dievčatám dostávalo kvalitné vzdelanie. Okrem bežných predmetov sa učili katechizmus, spoločenské správanie, varenie, šitie... Aj takýmto spôsobom sa v kolégiu snažili povzniesť postavenie ženy. Laura bola obyčajné dievča, ktoré prežívalo hlboký a úprimný vzťah s Bohom. Mala rada ľudí a prinášala obety. Riadila Čítať ďalej »


8. deň - OBETAVOSŤ

8. deň - OBETAVOSŤ

Deviatnik k Laure2014 |

Po prvom svätom prijímaní si Laura poznačila do svojho zošita: „ Bože môj, chcem ťa milovať a slúžiť ti po celý život, preto ti dávam svoju dušu, srdce i celú svoju bytosť. Bože môj, daj, aby môj život bol životom lásky, umŕtvovania a obety.“ Čítať ďalej »


7. deň - ČISTOTA

7. deň - ČISTOTA

Deviatnik k Laure2014 |

Laura veľmi rýchlo dospela. Aj sestry v kolégiu to hneď po jej príchode postrehli. Bola vnímavá na potreby ľudí vo svojom okolí a nebol jej ľahostajný ich život. Keď preberali v škole katechizmus a pochopila, že jej mama žije v hriešnom vzťahu, pocítila veľkú bolesť. Napriek tomu, že mala iba 12 rokov, rozhodla sa obetovať svoj život za obrátenie svojej mamy. Čítať ďalej »


6. deň - NÁBOŽNOSŤ

6. deň - NÁBOŽNOSŤ

Deviatnik k Laure2014 |

Laura sa snažila spriateliť so všetkými dievčatami v kolégiu, pretože sestra Rosa jej povedala, že každé jedno dievča do kolégia priviedla Panna Mária. Práca sestier a ich osobný prístup ju natoľko fascinovali, že so svojou kamarátkou Merceditas snívali o tom, že aj ony budú raz rehoľníčkami, ktoré budú vyučovať katechizmus. Čítať ďalej »


5. deň - MLADOSŤ

5. deň - MLADOSŤ

Deviatnik k Laure2014 |

Svojou obetou a umŕtvovaním (a to iba v 12-tich rokoch) sa Laura stala veľkým príkladom a povzbudením nielen pre mladých, ale aj pre tých starších. Dokázala, že mladosť a „neskúsenosť“ nemusí byť prekážkou k veľkým činom. V roku 2013 bola dokonca aj spolupatrónkou svetových dní mládeže, ktoré sa konali v Riu de Janeiro. Čítať ďalej »


4. deň - ODHODLANIE

4. deň - ODHODLANIE

Deviatnik k Laure2014 |

Laura bola veľmi usilovná. V škole dostala osobitnú cenu – medailu, za správanie, ručné práce a usilovnosť. Ako sa píše v knihe Laura Vicuňová od M. L. Beccalossiovej: „...na všetko sa vypytuje, dychtí po vedomostiach a hlbšom poznaní.“ Laura bola aktívnym dievčaťom - vo vzťahoch, ale i v práci. Mala správne priority a išla si za svojim CIEĽOM. Čítať ďalej »


3. deň - SKROMNOSŤ

3. deň - SKROMNOSŤ

Deviatnik k Laure2014 |

Po smrti otca si Laura musela zvyknúť na omnoho skromnejší život, ktorý pokračoval aj po príchode do kolégia sestier saleziánok a potom až do jej smrti. Aj napriek skromnému jedlu v kolégiu nikto nikdy nepocítil hlad. Bolo to miesto, kde chudoba kráčala ruka v ruke s pokojom. No práve tieto podmienky Lauru naučili skutočnej skromnosti a vďačnosti za to málo, čo má. Čítať ďalej »


2. deň - RADOSŤ

2. deň - RADOSŤ

Deviatnik k Laure2014 |

Laura bola veľmi milé dievča. Jej spokojnosť a vyrovnanosť pramenila z hlbokej radosti, ktorú čerpala vo vzťahu s Bohom. Tento vzťah sa odzrkadľoval aj v ostatných vzťahoch - či už so svojou mladšou sestrou Júliou, mamou alebo spolužiačkami. Napríklad - keď Laura dostala od maminy nové oblečenie, Laura sa z neho dokázala radovať hneď dvakrát: najpr, ke´d ho dostala a potom keď ho darovala Čítať ďalej »


1. deň - VŠEDNOSŤ

1. deň - VŠEDNOSŤ

Deviatnik k Laure2014 |

Laura bola úplne obyčajné dievča. Narodila sa 5. apríla 1891 v Santiagu - v hlavnom meste Chile. Po smrti jej ocina kvôli vzniknutým finančným problémom odišla s maminou i s jej mladšou sestrou Júliou do Argentíny, kde 4 roky bývala v internátnej škole sestier saleziánok. Nič netradičné - málo peňazí, problémy v rodine, škola a život na intráku... Laura bola jedna z nás. Nemala to jednoduché. Aj Čítať ďalej »