Služba, opäť tá služba

Služba, opäť tá služba

Evanjelium plné protikladov. Tak by som stručne opísala Božie slovo na dnes. Ježiš už po tretíkrát predpovedá spoje utrpenie, smrť a zmŕtvychvstanie, vtom však pristupuje žena a snaží sa pre svoju rodinu, synov, zabezpečiť to najlepšie.

Evanjelium: Mt 20, 17 – 28

 

Zamyslenie: Niekedy sa mi zdá, akoby prepočula, čo Ježiš práve hovoril. Akoby si neuvedomovala, čo všetko to obnáša. Možno skutočne nerozumela, ale hovorila z nej láska materinského srdca.

Ježiš však reaguje a zároveň predpovedá nie večnú slasť, ale ich veľké utrpenie, ktoré bude predchádzať skvelému nebeskému životu. A namrzeným učeníkom, ktorým sa nepáči, že dvaja z nich by mali byť niečo viac ako ostatní, pripomína, že nie je dobré vyvyšovať sa nad druhých. Veď koľkí panovníci majú moc, ale nevyužívajú ju s láskou a pre druhých, a tak dochádza k útlaku, krivdám, bolesti.

Ježiš opäť raz pripomína veľkú pravdu – veľkým sa stane ten, kto bude druhým slúžiť. Naučí sa tak pokore, láske, pochopeniu pre to ľudské. Nezabúdajme, že ani Syn človeka sa neprišiel dať obsluhovať (hoci mnohí mu poslúžili ako prejav lásky a úcty), ale slúžiť a položiť svoj život za mnohých. Za nás.

 

Plug and Pray: Pane, pomôž mi nasledovať cestu spásy, ktorú si nám zjavil v Evanjeliu. Pomáhaj mi premáhať sa každý deň, potláčať svoje túžby, bojovať s lenivosťou. Daj, aby som druhým neslúžil len z „povinnosti“, ale prejavil im pritom tvoju lásku.

 

V akcii: Pokús sa dnes poslúžiť druhým. Nevystatuj sa, že „ty by si to určite spravil lepšie“. Namiesto toho vykroč zo seba, natiahni pomocnú ruku a pomôž. Minule bol nedokonale umytý riad? Ponúkni svoje schopnosti. Niekto nezotrel dobre tabuľu? Urob radosť aj učiteľom a pridaj ruku k dielu. Možností je veľa.

 

Bonus: Aj tak sa dá

 

 

 

 

Mariana

20.03.2019 00:15