Ver Bohu ako on verí tebe

Ver Bohu ako on verí tebe

Najlepšie môžeme pochopiť toto evanjelium, ak si predstavíme seba v pozícií Jozefa. Snúbenci veľa rozmýšľajú o tom, aký bude ich život s partnerom, ktorého si idú brať. V takej situácií si neviem predstaviť horšiu správu ako tú, že váš partner čaká dieťa a nie s vami.

Vy ste sa tešili na svadbu, a zrazu riešite, ako sa rozísť. Je zaujímavé, že Písmo opisuje zámer Jozefa prepustiť Máriu potajomky a v tej istej vete ho označuje za spravodlivého. Keď by sa nám toto stalo počas zásnub, náš spravodlivý hnev by isto vyzeral inak.

Ale Pán pozýva Jozefa zariskovať a veriť bez záruky, že ho Mária nepodviedla. Používa veľmi nenásilný prostriedok: sen. Sami vieme, aké sú sny nejasné už niekoľko minút po zobudení. Boh nevolá Jozefa k ničomu, čo by už sám nespravil – Mária je už tehotná, a Boh riskuje veľmi veľa, ak Jozef neuverí. Mária by ako sama matka musela ísť do Egypta, a to by nebolo ľahké ani dnes, nehovoriac o antickom svete.

Evanjelium: Mt 1, 16. 18-21. 24a

Plug and Pray: Pane, ty vidíš, ako ma strach často paralyzuje. Je toľko situácií, ktorých sa bojím a snažím sa vymyslieť spôsob, akým sa uchrániť pred bolesťou. Prosím ťa, daj mi odvahu viery. Daj mi pevný krok a pevnú ruku, aby som iba v Tebe videl svoju nádej. Vtedy budem vedieť čeliť svojmu strachu s úsmevom, lebo Ty si so mnou.

V akcii: V prvom kroku hľadaj, kde dnes kvôli tebe Boh riskuje. Môže to byť tak jednoduché ako iniciatívny úsmev alebo pozdrav od priateľa. V druhom kroku skús nájsť, kam si pozvaný ty – a urob krok viery.

Bonus: V tejto scéne z filmu Hacksaw Ridge sa medik Desmond Doss vracia na miesto, odkiaľ práve všetci utiekli a nechali tam mnoho zranených. Robí krok viery. 

Pepo

19.03.2020 00:00