XXVI Saleziánske hry PGSi 2015 v Turíne!

XXVI Saleziánske hry PGSi 2015 v Turíne!

Dievčatá zo saleziánskych stredísk, vo veku 13-16 rokov, reprezentovali Slovensko na medzinárodných saleziánskych hrách v Turíne, ktoré sa uskutočnili 29.4 - 3.5. 2015 v Taliansku. Ten kto má možnosť reprezentovať Slovensko v nejakom športe určite vie, aké sú to pocity a čo všetko sa za tým skrýva.

Predtým, než sme sa mohli vydať na výpravu do zahraničia, museli dievčatá absolvovať dve prípravné sústredenia, na ktorých sa mali navzájom spoznať, zohrať sa a vytvoriť tím, ktorý bude dôstojne reprezentovať naše strediská a našu krajinu vo volejbale. To sa dievčatám aj podarilo a ani sme sa nenazdali a bol čas odísť do Turína. Mesto nás hneď očarilo (učarovalo je také zastaralé :D) a zapáčilo sa nám. Domáci nám vytvorili veľmi dobré podmienky, vďaka ktorým sme sa cítili u nich ako doma. Na slávnostnom otváracom ceremoniáli nás viackrát vyzvali ako krajinu, aby sme sa ozvali, že v hale sme aj my Slováci, čo sme dali aj patrične najavo. Zaujalo nás, že v orchestri, ktorý sprevádzal celý program hrala aj jedna sestra saleziánka. Ale nie len kvôli tomu, sme cestovali toľko kilometrov, išli sme tam, aby sme v kolektívnom športe volejbal, reprezentovali našu krajinu. Hrali sme dokopy 5 zápasov, v ktorých sme ukázali, čo všetko je v nás a ako vieme tuho bojovať, keď sme sa dostali až tak ďaleko. Nezobrazilo sa to síce na výsledku, ale dievčatá nabrali skúsenosť, ktorú sa pokúsia využiť do ďalšieho ročníka, alebo to posunú mladším dievčatám, ktoré budú mať tú možnosť, zúčastniť sa na ďalších medzinárodných saleziánskych hrách. Jedna z účastníčok povedala: „Nesmieme zabudnúť na to, že sme sa mohli pohybovať po tých miestach, kde sa narodil, žil a pôsobil aj sám don Bosco. Taktiež sme videli Turínske plátno, ktoré by sme za iných okolností nevideli. Síce sme nevyhrali turnaj a nezískali pohár alebo titul majstrov, ale získali sme niečo viac. Získali sme nové priateľstvá a nezabudnuteľné zážitky.“

Veľká vďaka patrí aj našim štedrým sponzorov, ktorí nás podporovali neustále - či už finančne, modlitbou alebo aj držaním palcov počas turnaja. Bez nich by sme tieto zážitky, skúsenosti a nové priateľstvá nikdy nezažili. Máme sa ešte čo učiť a pracovať na sebe, ale tá atmosféra, ktorá vládne na hrách stojí za tú všetku námahu! Sme veľmi radi a hrdí na to, že sme mohli Slovensko reprezentovať práve my!

Tomáš Kočalka

11.05.2015 22:05