Saleziánsky misionár zo severu Kene - Korr bude mať besedy po Slovensku

Saleziánsky misionár zo severu Kene - Korr bude mať besedy po Slovensku

Na pozvanie občianskeho združenie SAVIO v rámci verejnej zbierky Tehlička prišiel na Slovensko saleziánsky misionár zo severu Kene – Korr, don Luke Mulayinkal, známy tiež ako Shajan Philip. podeliť sa so svojimi skúsenosťami. Vydá aj svedectvo o živote v krajine, kde dážď je požehnaním.

Luke Shajan sa narodil v roku 1961 v Kerale na juhu Indie. Po ukončení univerzitných štúdií filozofie a ekonómie odišiel do kenského Nairobi, kde v roku 1987 začal študovať teológiu. Hneď po vysvätení za kňaza v reholi Saleziánov don Bosca odišiel v roku 1991 na misiu do Korru na severe Kene. Korr leží v púšti Kaisut, miestnych tu trápia časté suchá a nedostatok pitnej vody. Luke tu riadil potravinovú pomoc pre obyvateľov Korr a blízkeho okolia. Pomáhal so sprostredkovaním vzdelania pre mnohých mladých ľudí, ktorí dnes v oblasti pôsobia ako učitelia či zdravotníci. Po niekoľkých rokoch v Korr odišiel do Tanzánie, neskôr sa vrátil späť do Kene a strávil 6 rokov v utečeneckom tábore Kakuma, kde saleziáni prevádzkujú učňovku. V roku 2016 sa vrátil do Korr, ktorý zasiahlo devastujúce sucho.

Besedy sa uskutočnia na miestach:

Košice - farský kostol Kalvária, Na Kalvárii 23

21. marca 2018 (streda) – svätá omša o 17.30 a po nej beseda

Košice - UPC, Rooseveltova 12

22. marca 2018 (štvrtok) – svätá omša o 18.00 a po nej beseda

Spišská Nová Vesfarský kostol Nanebo vzatia Pany Márie , Letná 60

23. marca 2018 (piatok) – svätá omša o 18.00 a po nej beseda

Žilina - farský kostol sv. Jána Bosca, Rajecká 17

25. marca 2018 (nedeľa) – medzi detskou a mládežníckou svätou omšou o 9.30 -11.00 a po nej prednáška.

Korr je mestečko na juhu Marsabitu, kde pôsobia saleziáni od roku 1971. V regióne spravujú jednu farnosť a sedem ďalších filiálok. Počet obyvateľov vo farnosti je približne 5 000. Komunitu v Korr tvoria dvaja saleziánski kňazi – don Somora a don Ndowa – a tri rehoľné sestry – sr. Theresa, sr. Mary a sr. Margret. Sestry pracujú v ošetrovni, v materskej škole a angažujú sa aj v pastoračných aktivitách farnosti. Tento rok sú na ročnej misii v tejto komunite aj dve dobrovoľníčky zo Slovenska. Anna Šudáková pomáha ako lekárka v ošetrovni a Monika Froncová pracuje v materskej škôlke.

 

Zuzana Suchová

20.03.2018 15:02