Čo ťa partia naučí

Čo ťa partia naučí

Naše stretko Vlna Kritiky sa v tejto ukrutnej zime dostalo na milenú chatu v dedinke Mojtín. Pôvodne táto chatovačka bola označovaná ako “lyžovačko-sánkovačka” avšak, pre meteorologické podmienky sme boli nútené celú akciu premenovať:)

Počas jednej z množstva aktivít (vyzývačky) sme sa dozvedeli, že v lyžiarskom stredisku Mojtín sa naposledy lyžovalo pred 2-3 rokmi. Vtedy sme pochopili, že nešlo o termín, ktorý sme vybrali. Ale ako ujo z dediny podotkol - v Mojtíne sa nezasnežuje, ale majú tu iné zaujímavosti. Napríklad hrob najstaršieho cisárskeho vojaka alebo jaskyňu, v ktorej sa dávno-pradávno slúžili sv. omše. Tieto odporúčané miesta sme navštívili a  taktiež načerpali nové informácie o tomto kraji.

 

Napriek nelyžovaniu sme tu zažili idylku: sneh, krb a dobrú spoločnosť. Myslím si, že dedinka Mojtín má svoje čaro. V každom dome striehne pes, ktorý víta našu špecifickú výpravu deviatich dievčat, či už skákaním na plot alebo hlasným štekaním. Priznávam, naše stretko nie je práve v najlepšom vzťahu s týmito tvormi. No napriek tomu sa jeden mladý odvážny havo pridal k nám počas túry na kopec a späť. Už pri začiatku tejto cesty sme mali obavy. Na zasneženej zemi sme našli otlačky veľkých láb, predpokladali sme, že medvedích. Urýchlene sme volali pánovi chatárovi, ktorý taktne podotkol, že ”medveď v zime spí.” Tak dobre teda, naďalej sme sa obávali už len nášho spoločníka psa bledovlasého.

 

Chatovačka nebola len o obavách z divej zveri či dedinských zvieratiek, bola o nás, o našich vzťahoch, o týchto super babách - výborných kuchárkach. Počas týchto dní každá z nás mala možnosť ukázať, aké má variace schopnosti. Nebolo to ľahké, nakoľko veľa z nás má rôzne potravinové intolerancie - histamínovú, laktózovú či fruktózovú. Naučili sme sa variť tak, aby sme jedlom vyhoveli všetkým a spokojne si mohli sadnúť za jeden stôl. Jedlá boli rozmanité, kuchyňa slovenská. Opravujem, Mojtínska:)

 

Sme ľudia a sme nedokonalí, v tomto pokojnom prostredí sme mali možnosť naučiť sa komunikovať o problémoch, či už našich spoločných alebo jednotlivých. Myslím si, že všetky sme sa cítili otvorene, mali sme veľa možností vyjadriť sa k danej téme a prejaviť svoj názor. Spoločnými rozhovormi sme sa dostali k novým plánom a kompromisom.

 

Mojtín sa pre nás stal miestnom stretnutia, oddychu a budovania našich vzťahov. Bude pre nás spomienkou na čas, v ktorom sme sa mohli vypnúť z reality každodenných dní a cítiť niečo iné, silnejšie.

 

Tento projekt bol podporený z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

 

 

 

Pavlínka Pavlíková

12.02.2018 10:17