Rekonštrukcia ihriska sr. Maji Futejovej

Rekonštrukcia ihriska sr. Maji Futejovej

Obdobie koronakarantény sa dotklo aj činnosti sestier saleziánok a saleziánskeho mládežníckeho strediska v Dolnom Kubíne. No spolu s mladými dobrovoľníkmi ho neprečkávali so založenými rukami. Areál strediska a hlavne okolie ihrísk si už dlhšie pýtal hĺbkovú údržbu a rekonštrukciu.

Od prvej fázy obnovy ihriska, kedy bola položená umelá tráva a pribudli nové brány a bočná sieť, prešli už 4 roky. Multifunkčné ihrisko sr. Maji Futejovej tak nielen prilákalo na Banisko veľké množstvo športuchtivých deti a mladých, ale aj ponamáhalo bezprostredné okolie športoviska. A ak nám korona niečo dala, bol to čas a priestor pracovať a vyhrnúť si rukávy! Hneď v prvých dňoch karantény sa plánovania jednotlivých fázy a neskôr aj samotných rekonštrukčných prác chopili Jojo Tomaník a Ivan Dauda. Prvá brigáda sa zrealizovala v poslednú aprílovú sobotu, kedy sa 7 chlapci a mladí muži s vervou pustili do čistenia múrikov. Prášilo, vŕtalo a búralo sa celý deň, čoho boli dôkazom aj dve plné vlečky stavebného odpadu.

Viac fotiek z celeho procesu rekonštrukcie nájdete TU

Avšak múriky sa nechceli vzdať tak ľahko a chlapci ich postupne zdolávali ešte ďalšie dva týždne každej voľnej chvíli. Zlý technický stav pôvodného betónového podkladu schodov však práce mierne predĺžil a bolo nevyhnutné šalungovať a betónovať. Pôvodné nevinná povrchová úprava tak začala naberať na obrátkach, čoho svedkom bol aj veľký domiešavač, ktorý obohatil areál o 8 ton nového kvalitného betónu a chlapcov o nové „skills“ betónovania v oblúkoch.

Keď sa zdalo, že práce sa prehupávajú do finálnych fáz, v pokore nás na konci mája podržalo počasie. V slnečných oknách sa podarilo aspoň osadiť a zvariť naspäť oceľové oplotenie schodov a demontovať basketbalové koše. Začiatkom júna to už vyzeralo v celom areáli ako na fronte a mimovoľne sme si viacerí hmkali titulnú pieseň z filmu „Neverending story“. Svetlom na konci tunela bola prvá júnová sobota, keď sa na brigádu zorganizoval rekordný počet ochotných dobrovoľníkov. Takmer tridsať rúk makalo pilne celý deň – kosilo sa, maľovalo, čistili sa pokryvené zatrávňovače, nanášal sa sanačný materiál na múriky a finalizácia bola na dosah.

Do prác sa zapojili aj muži z rodu Kabátovcov a spolu s dievčatami postupne zrekonštruovali aj basketbalové koše a ešte predtým sa natreli čiary na hornom ihrisku. V čase, keď čítate tento článok, máme snáď za sebou aj výmenu pletiva a finálny náter zvyšných kovových konštrukcií – a teda pozývame všetkých farníkov, futbalistov, volejbalistov, basketbalistov aj pasívnych športovcov na Banisko „skúsiť a presvedčiť sa, aký dobrý je Pán“. Bohu vďaka za vás chlapci, muži, otcovia! Sen sa stal skutočnosťou - už druhý krát!

Viac fotiek z celeho procesu rekonštrukcie nájdete TU

 

Toto podujatie bol podporený z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

 

Sr. Mery Gregová

 

 

Dolný Kubín

30.06.2020 14:02