Rytieri na hrad!

Rytieri na hrad!

Znelo priestormi Laury v Rožňave, ktoré sa opäť raz premenili na hradné nádvorie so svojimi tajomstvami a príbehmi. Počas letného prímestského tábora od 10. do 14. júla 2023 sa animátori aj deti (spolu okolo 80 ľudí) stali súčasťou Camelotu.

Tento Rožňavský Camelot mal príchuť rytierov z rôznych národov, ktorí rýchlo získali priazeň svojho ľudu, a tak vznikli slávne rytierské tímy, ktoré čelili rôznym ťažkostiam. Najprv sa snažili vytiahnuť meč Excalibur. Keď sa im to nepodarilo, nechali sa takmer úplne zatiahnuť do čiernych plánov zlej Morgany. Našťastie si to v poslednej chvíli rozmysleli, ale to už mali čo robiť so záhadou: kam zmizol meč? Kto ho vytiahol?

Pravý rytier sa nakoniec našiel v parku pri kaštieli Betliar, kam nás zaviedla prvá rytierska výprava. Najprv sa Artuš zdráhal byť kráľom, ale podpora detí a vedomie, že nebude na kraľovanie sám ho presvedčili. Ako mu povedal deťmi obľúbený, hoci mierne extravagantný Merlin: „Ak máš v sebe taký veľký dar, musíš ho použiť aj pre ostatných.“ A ešte jedna múdrosť: „Na ceste k úspechu prejdeš zlyhaniami.“

Aj nám sa tie zlyhania nejako plietli pod nohy, ale nevzdávali sme sa. A tak sa spoločenstvo okolo okrúhleho stola upevňovalo a prekonávalo všetky Morganine nástrahy. Asi najhoršou bolo, keď otrávila jedného z rytierov a zasiala tak medzi nás vzájomné podozrievanie a nedôveru. (Aj keď treba uznať, že výkon hercov bol skutočne vierohodný. 😊) Protijed na tento jed hádok a nejednoty sme objavili na ďalšej výprave v Košiciach, kde sme utužovali naše priateľstvá aj v Technickom múzeu.

Záverečný deň patril slávnostným rytierskym súbojom a korunovácii, ktorú však narušil vpád Saských vojsk. Strhla sa vodná vojna, ktorá očividne nemala víťaza, ale ani porazených. Všetci sme boli rovnako mokrí, ale aj spokojní a šťastní. Ďakujeme všetkým, ktorí sa do tohto rožňavského Camelotu zapojili akýmkoľvek spôsobom.

Toto podujatie bolo podporené z dotácií Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR v oblasti práce s mládežou,  ktoré administruje NIVAM – Národný inštitút vzdelávania a mládeže.

 

Františka Martinková

09.08.2023 23:34