Vitajte v Turíne... teda vlastne v oratku :)

Vitajte v Turíne... teda vlastne v oratku :)

„Ideš do Laury?“ „Jasné, že idem.“ „Super, tak sa vidíme.“ Presne takéto pozdravy ste mohli začuť aj vy minulý piatok, ak ste sa nachádzali v Šamoríne a chystali ste sa na otvorenie oratka. Ak ste to šťastie nemali a aspoň trošku vás zaujíma, ako to tam vyzeralo, tak čítajte ďalej.

Keď prišiel ten správny čas (13:30, pozn. autora :)), deti už napäto čakali, čo sa bude diať. No asi nebudem ďaleko od pravdy, keď poviem, že primátorku Turína naozaj nečakali. Tá im vysvetlila, že sa nachádzajú v meste, v ktorom pôsobil celkom známy svätý, najmä pre saleziánsku rodinu. Ak ste tipovali dona Bosca, máte malé bezvýznamné plus :)

 

No tak, ako v každom meste, človek musí mať na polícii nejaké tie záznamy, občiansky (LAURA :)) preukaz, mal by byť poistený voči úrazom...a v dnešnej dobe nič nie je zadarmo. Preto si aj deti na to museli zarobiť, no nie hocijaké peniaze, ale laurácke eurá. Zamestnali sa na Úrade práce a išlo sa makať. Na svoje si prišli aj chalani aj dievčatá. Po dome i záhrade sa zrazu potulovali učiteľky, mechanici, kuchárky, roľníci alebo stolári, ktorí sa postupne učili, že nie každé zamestnanie je také jednoduché, ako vyzerá. A to ich naučilo niečomu oveľa dôležitejšiemu – vytrvalosti a umeniu zostať, aj keď ma to už nebaví. Keď si zaplatili vyrobenie záznamu, odfotenie a následné poistenie, zvyšné peniaze si mohli nechať do budúceho oratka, kde si ich môžu uložiť do banky a naberať úroky, alebo ich zužitkovať ako zľavu v čajovni, ktorá bude bývať otvorená každý piatok. 


Predtým, ako sa deti rozpŕchli, sme sa s nimi poďakovali za to, že naši rodičia chodia do práce a zotrvávajú v nej, aj keď to niekedy nie je jednoduché a my si to často nevážime. Dohodli sme sa aj na ďalšej aktivite, ktorú si v našom meste spravíme už budúci piatok – vyrábanie šarkanov. Zaujalo vás to? „Super, tak sa vidíme." :)

Martina Š.

31.08.2012 00:05